Metoda Buteyko to sposób na prawidłowy rozwój twarzoczaszki i zgryzu u dzieci i młodzieży

 ROZWÓJ TWARZOCZASZKI

Ze wszystkich gatunków na ziemi krzywe zęby występują najczęściej u ludzi. Tradycyjne tłumaczy się to tym, że dziecko odziedziczyło węższe szczęki od mamy i większe zęby od taty. Czy to może być prawda?

Według australijskiego ortodonty dr. Johna Fluttera "twarz każdego dziecka ma potencjał wzrostu, by dopasować się do własnego kompletu zębów." Dr Mike Mew jest podobnego zdania, mówiąc iż: "nie ma dowodu na to, byśmy obecnie nie byli w stanie pomieścić 32 prawidłowo ustawionych zębów lub że wystąpiła jakaś zmiana genetyczna"i.

Przyczyną krzywego zgryzu jest oddychanie przez usta, które u dzieci występuje coraz powszechniej. W latach 60-tych ubiegłego wieku dentysta Egil P Harvold zauważył, że "oddychanie przez usta powiązane z obstrukcją nosa jest częstym zjawiskiem wśród pacjentów, którzy zgłaszają się do leczenia ortodontycznego"ii. Chcąc zbadać związek między oddychaniem przez usta, a krzywymi zębami, przeprowadził wiele eksperymentów. Polegały one na zatykaniu nozdrzy młodych małpek silikonowymi zatyczkami do nosa. "Eksperyment wykazał, że małpy w różny sposób adaptowały się to zatkanego nosa w różny sposób. Generalnie badane zwierzęta utrzymywały otwarte pyski. Wszystkie badane zwierzęta stopniowo nabierały innego wyglądu twarzy i zgryzu w porównaniu do zwierząt w grupie kontrolnej". U oddychających przez usta małp rozwinęły się krzywe zęby i inne zniekształcenia twarzy, włączając w to: "obniżenie brody, znaczny wzrost powierzchni kąta żuchwy i kąta gonialnego w porównaniu ze zwierzętami z grupy kontrolnej"iii.

Małe dzieci mają zazwyczaj szeroką, wydatną i ładną twarz. W przypadku nastolatków jest już zupełnie inaczej. Wizyta w liceum ukaże ci wiele pociągłych, wąskich i płaskich twarzy, mającymi zapadnięte kości policzkowe, cofnięte żuchwy, wąskie szczęki i duże nosy. Co się zatem wydarza w czasie, gdy maluch zamienia się w nastolatka? Dlaczego u dzieci rozwijają się krzywe zęby i pociągłe twarze?

oddychanie przez usta nieprawidłowy wzrost twarzy

Wiele małych dzieci ma piękne, proste zęby w wieku 5 i 6 lat, ale to się szybko zmienia, jeśli dziecko nadal oddycha przez usta.

Istnieje ogólne zgoda wśród miologów jamy ustnej i twarzy, dentystów, higienistek i ortodontów oraz tysięcy światowych publikacji, że dziecko musi spełnić określone warunki, by mieć poprawnie rozwiniętą twarz i w konsekwencji również zęby.

Są to:
• USTA zamknięte z lekko stykającymi się wargami
• JĘZYK - trzy czwarte ma spoczywać na podniebieniu, a czubek język opierać się tuż za przednimi zębami
• ODDYCHANIE przez nos
• oprawne PRZEŁYKANIE

Metoda Buteyko uczy dzieci oddychania przez nos oraz prawidłowego ułożenia języka. Według Meredith, 60% rozwoju twarzy ma miejsce w przeciągu pierwszych czterech lat życia, a 90% do końca 12 roku życia. Rozwój żuchwy trwa do 18 roku życiaiv. Zatem im wcześniej zacznie się terapię tym lepiej i wyłapie nawykowe oddychanie przez usta, tym lepiej.

Jeśli chcesz poznać więcej informacji na temat tego, jak nauczyć dzieci i młodzież prawidłowego oddychania,  pobierz bezpłatny fragment książki pt. "Kto ma nosa do zdrowia" P. McKeown. 

Patrick McKeown współracuje z brytyjskim ortodontą, dr Mew, który leczy zgryz dzieci bez ekstrakcji metodami ortotropii. Dzięki jego dokumentacji możemy na własne oczy zobaczyć różnice pomiędzy oddychaniem przez nos i usta. Poniżej znajduje się zdjęcie 2 sióstr. Kelly (po lewej) miała 7 lat, a Samantha (po prawej) 8,5. Obie siostry rozwinęły nawyk oddychania przez usta, a ich twarze zaczęły rozwijać się nieprawidłowo. W trakcie terapii u doktora Mew dziewczynki nauczyły się oddychać przez nos i prawidłowo przełykać. Kelly zaczęła stosować wszystkie zalecenia dr Mew, ale jej starsza siostra Samantha była uparta i nie zamykała ust podczas oddychania.

Obie dziewczynki wróciły na konsultację do dr Mew kilka lat później. Jego asystent zrobił zdjęcia ich twarzy, które są umieszczone poniżej. Zdjęcie Kelly jest po lewej, a Samanthy po prawej. Zauważ zmiany w rozwoju ich twarzy. Kto według ciebie ma ładniej zarysowaną buzię? Zwróć uwagę na napięcie na twarzy Samanthy, kiedy próbuje utrzymać zamknięte usta na potrzeby zdjęcia.

Dr Yosh Jefferson napisał: "Większość lekarzy i terapeutów nie zdaje sobie sprawy z negatywnego wpływu, jaki niedrożność górnych dróg oddechowych ma na normalny rozwój twarzy i zdrowie.

U dzieci oddychających przez usta mogą rozwinąć się:
• wydłużone, wąskie twarze
• wąskie usta
• wysoko wysklepione podniebienia
• nieprawidłowy zgryz
• wystające dziąsła
• wiele innych nieatrakcyjnych cech, jak cofnięta szczęka i słabo zarysowane kości policzkowe

 

 

Pobierz bezpłatny poradnik – 12 sposobów na proste zęby twojego dziecka

poradnik proste zeby

 


 

NADPOBUDLIWOŚĆ u dzieci 

Dzieci te źle śpią w nocy w wyniku małej drożności dróg oddechowych, co z kolei źle wpływa na ich wzrost i wyniki w szkole. U wielu z tych dzieci błędnie diagnozuje się ADD- zespół nadpobudliwości psychoruchowej i nadaktywność. Ważne jest, by cała służba zdrowia rozumiała znaczenie rozpoznawania oddychania przez usta zarówno u dorosłych jak i dzieci od 5 roku życia. Jeśli oddychanie przez usta zostanie wcześnie rozpoznanie i leczone, jego negatywny wpływ na rozwój twarzy, zębów oraz wywołane przez to problemy zdrowotne i społeczne może zostać odwrócony"v.

Według badań 50% dzieci nawykowo oddycha przez usta, co prowadzi do problemów ze snem, trudności w nauce oraz wpływa negatywnie na rozwój twarzoczaszki. Jest niezwykle istotne by dzieci oddychały przez nos, a ich język spoczywał na podniebieniu.

W celu określenia powszechności występowania zjawiska oddychania przez usta u dzieci w wieku szkolnym 6-9 lat naukowcy z Portugalii przebadali 496 kwestionariuszy wypełnionych przez rodziców. Okazało się, że 56.8% badanych dzieci oddycha przez ustavi.

W innym badaniu przeprowadzonym w miasteczku o populacji 23 596 mieszkańców losowo wybrano 370 dzieci. Naukowcy stwierdzili, że 55% badanych dzieci oddycha naukowo przez ustavii.

Artykuł opublikowany w 2012 r w International Journal of Pediatrics badał wpływ oddychania przez usta na długofalowe zmiany w rozwoju twarzoczaszki. Ten wydawałoby się „niewinny” nawyk wywołuje bezpośrednie oraz ukryte oddziaływanie na funkcje fizjologiczne i behawioralne. W artykule wysunięto także hipotezę, że nawykowe oddychanie przez usta może być także przyczyną nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowlątviii.

Inne badanie określało związek pomiędzy oddychaniem przez usta a atopowym zapaleniem skóry u dzieci w wieku 2-6 lat. 35,5% dzieci oddychała przez usta w dzień, a 45,9% z nich oddychała przez usta w nocy. Stwierdzono, że u dzieci oddychających przez usta w ciągu dnia atopowe zapalenie skóry występowało o wiele częściej niż w grupie dzieci oddychających przez nosix.

Opanowanie poprawnego oddychania i przełykania przed ukończeniem 8 roku życia często koryguje rozwój twarzoczaszki bez konieczności korzystania z leczenia ortodontycznego. Jednak także nastolatki odczują poprawę z zastosowania metody Butejko, gdyż żuchwa rozwija się do 18 roku życia. Ponadto sukces leczenia ortodontycznego zależy od wdrożenia nawyków poprawnego oddychania i przełykania do codziennego życia. Szacuje się, że około 80 % wprowadzonych zmian ortodontycznych cofa się, jeśli pacjent nie przestanie oddychać przez ustax.

W artykule zatytułowanym „Obstrukcja nosa u dzieci i drugorzędowe deformacje zgryzu” można przeczytać, że: "efektywna terapia ortodontyczna może wymagać usunięcia niedrożności nosa, by pozwolić na normalizację mięśni twarzy otaczających zęby"xi. Mówiąc inaczej, dla powodzenia terapii ortodontycznej niezbędne jest to, by pacjenci zostali nauczeni jak odtykać nos, oddychać przez nos i poprawnie przełykać.

W latach 70tych i 80tych Linder- Aronson konsekwentnie dokumentował związek między obstrukcją nosa, a takimi zmianami twarzoczaszki jak: podłużne twarze, zgryz otwarty i zgryz krzyżowy. Co ważniejsze, zauważył także zmiany w rozwoju twarzoczaszki w kierunku normy po tym jak pacjenci przeszli na oddychanie przez nosxii.

krzywe zeby oddychanie przez usta

W innym badaniu przeprowadzonym na 26 dzieciach Kerr wykazał, że żuchwa wracała do prawidłowego położenia po tym, jak badani przestawili się z oddychania ustami na oddychanie nosemxiii.

Podsumowując, prawdziwość "dowodu na odwracalność" jest również potwierdzona badaniami na bliźniętach jednojajowych, w których jedno z dzieci miało obstrukcję nosa z powodu urazu. Dziecko to rozwijało charakterystyczne rysy zespołu długiej twarzy, która częściowo wracała do normy po usunięciu obstrukcji nosaxiv.

Podstawowym nawykiem przywracającym prawidłowy rozwój twarzoczaszki jest oddychanie przez nos. Metoda Buteyko to prosty i naturalny sposób na odetkanie nosa i zmniejszenie objętości oddechowej, dzięki czemu dzieci:

• oddychają nosem
• mają lepszą odporność
• lepiej śpią
• mają lepsze wyniki w nauce
• mają szansę na rozwinięcie prawidłowego zgryzu

sposób na krzywe zęby i zatkany nos u dzieci

 


 

Być może zainteresuje cię także książka na temat oddychania dla dzieci i młodzieży pt: "Kto ma nosa do zdrowia" P. McKeown. 
kto ma nosa ksiazka o oddychaniu dla dzieci
 

 
 1. Dr John Flutter speaking at BIBH conference 2007
 2. Primate experiments on oral respiration. Egil P Harvold. Am J Orthod. tom 79, wydanie z 4.04. 1981, str. 359- 372
 3. Primate experiments on mandibular growth direction. Tomer, Harvold Ep. Am J Orthod 1982.08: 82 (2): 114-9
 4. Meridith HV: Growth in head width during the first twelve years of life. Pediatrics 12:411-429, 1953
 5. Jefferson Y. Mouth breathing: adverse effects on facial growth, health, academics, and behavior. Gen Dent. 2010 Jan-Feb;58(1):18-25; quiz 26-7, 79-80
 6. FelcarJm, Bueno Ir, MassanAc, TorezanRp, Cardoso Jr. Prevalence of mouth breathing in children from an elementary school. CienSaudeColet.2010 Mar;15(2):437-44.
 7. J Pediatr (Rio J).2008 Sep-Oct;84(5):467-70.
 8. Trabalon M, Schaal B. It Takes a Mouth to Eat and a Nose to Breathe: Abnormal Oral Respiration Affects Neonates’ Oral Competence and Systemic Adaptation. International Journal of Pediatrics. 2012. (207605 ):10 pages
 9. Association between mouth breathing and atopic dermatitis in Japanese children 2–6 years Old: A Population-Based Cross-Sectional Study. Harutaka Yamaguchi et al. 27, 2015.
 10. Dr John Flutter speaking at BIBH conference 2007
 11. Nasal Airway Obstruction In Children and Secondary Dental Deformities SOURCE: UTMB, Dept. of Otolaryngology, Grand Rounds Presentation RESIDENT PHYSICIAN: Carl Schreiner, MD, December 18, 1996
 12. Linder-Aronson S. Adenoids: their effect of the mode of breathing and nasal airflow, and their relationship to characteristics of the facial skeleton and the dentition. Acta Otolaryngology 1970:265 supp.
 13. Kerr WJ, McWilliams JS, et al. Mandibular forma and position related to changes mode of breathing—a five year longitudinal study. Angle Orthod 1987;59:91-96
 14. Nasal Airway Obstruction In Children and Secondary Dental Deformities SOURCE: UTMB, Dept. of Otolaryngology, Grand Rounds Presentation RESIDENT PHYSICIAN: Carl Schreiner, MD, December 18, 1996